Wydawać by się mogło, że wózki inwalidzkie są wynalazkiem współczesnego świata. Nic bardziej mylnego. Pierwsze ?krzesła na kołach? pojawiły się w Chinach już około 500 r. p. n. e., o czym dowiadujemy się z ilustracji tamtych czasów. W 1595 roku król Hiszpanii Filip II korzystał z krzesła z kołami, natomiast król Polski Władysław IV Waza (XVII w.) poruszał się na ?mobilnym krześle?. W XIX wieku zaczęto ?ulepszać? wcześniejsze wynalazki i ostatecznie w 1932 roku skonstruowany został wózek składany krzyżakowo.

Jego konstruktorem był Amerykanin Harry Jennings. Czterdzieści lat później powstały pierwsze wózki elektryczne w Norwegii.Dziś konstruowane wózki inwalidzkie, niezależnie od tego, czy mają napęd elektryczny, hybrydowy, czy napędzane są ?ręcznie? (czyli pchany przez osobę opiekującą się niepełnosprawnym) składają się z kilku niezbędnych modułów, elementów. Należą do nich między innymi: koła, rama, podpórka pod głowę, podnóżek, oparcia boczne, itd.

Wiele wózków wyposażonych jest dziś w dodatkowe moduły poprawiające poruszanie się przez niepełnosprawnych ruchowo. Coraz częściej używane dziś wózki inwalidzkie w napędem elektrycznym oraz hybrydowym umożliwiają jazdę bez wysiłku niepełnosprawnego, od którego nie wymaga się już intensywnej pracy rąk. Dzięki temu, że wózki inwalidzkie są coraz bardziej ulepszane i unowocześniane niepełnosprawni motorycznie mają większe szanse na normalne funkcjonowanie w społeczeństwo, a tego prawdopodobnie większość z nich pragnie najbardziej.

 
 

Copyright © 2020 Aukcjebezbarier.pl - WC i Łazienki Dla Niepełnosprawnych. All Rights Reserved